Vykurovanie vo výške 170 metrov – Hoval riešenie pre Danube Tower vo Viedni
Vykurovanie vo výške 170 metrov – Hoval riešenie pre Danube Tower vo Viedni
Danube Tower, najvyššia budova v Rakúsku, sa po rekonštrukcii prezentuje v novom lesku. Viedenská veža dostala od Hovalu riešenie vykurovania, ktoré boduje optimálnym pomerom ceny a výkonu.
- Ostatné budovy
- Rekonštrukcia
- Olej/Plyn
420 000 návštevníkov ročne. Šesť návrhov na sobáš týždenne. S celkovou výškou 252 metrov od základne po vrchol je Danube Tower Vienna, ktorá bola otvorená v roku 1964, najvyššou budovou v Rakúsku – a turistickým magnetom. Vo výške 170 metrov reštaurácia a v 160 metroch vežová kaviareň boli v roku 2018 kompletne zmodernizované, rovnako ako ostatné priestory na prízemí. Otvorenie novej veľkej pivnej pivnice Donaubräu vo februári 2019 znamenalo zavŕšenie prestavby a rekonštrukčných prác.
Cesta na vrchol s novým vykurovacím systémom
Ešte pred začatím týchto prác sa začala obnova vežovej technológie v roku 2017. Nové riešenie od Hovalu okrem iného nahradilo dosluhujúci vykurovací systém. Vďaka vysokej účinnosti systému Hoval sú dodržané aj nové normy pre limity škodlivín. Dva plynové kotly Max-3 boli inštalované partnerským inštalatérom Hoval počas aktuálnej jesennej prevádzky.
Teraz zásobujú vežu a dodávajú aj vyššiu kapacitu potrebnú pre nové stravovacie priestory. Kým doteraz mala Dunajská veža so všetkými budovami vykurovací výkon 450 až 500 kW, teraz je to 650 až 700 kW.
Najväčšia výzva pri plánovaní systému však vyvstala z výšky vykurovaných plôch na samom vrchole veže. Hoval Area Manager Christian Böhm, ktorý spolu s partnerom vypracoval technické riešenie, vysvetľuje:
"Na každých desať metrov nadmorskej výšky sa tlak zníži o 1 bar. V kotolni je preto potrebný tlak 18 barov, aby sa zabezpečil požadovaný tlak 165,1 barov na centrálnom podlaží veže vo výške 5 metrov."
Keďže štandardné kotly nie sú dimenzované na taký vysoký tlak, Hoval sa rozhodol pre oddelenie systému. Dva plynové kotly Max-3 dodávajú požadovaný výkon, každý s výkonom 350 kW. Energia sa prenáša do samostatného okruhu cez výmenník tepla. Dvojkotlové riešenie zároveň zaisťuje spoľahlivosť a flexibilitu prevádzky, ktorú požaduje Dunajská veža.
Najmodernejšia technológia vykurovania, ktorá sa otáča s vami
Ďalšou nosnou témou pri návrhu nového vykurovacieho systému boli dve otočné pódia vežovej reštaurácie a vežovej kaviarne. Soklový systém vykurovania teplým vzduchom tu zabezpečuje, že si návštevníci môžu vychutnať výhľad na Viedeň aj v zime. Vzduch smeruje zo stredu veže do rotujúcich vzduchovodov v podlahe pomocou novej technológie.
Na vrchole veže sa musí teplý vzduch v chladných dňoch zohriať na 80°C. Aby sme to dosiahli, privedieme vykurovaciu vodu v bojleri na cca 100°C.
Od konceptu až po údržbu
Hoval sprevádzal projekt mimoriadnej stavby od výpočtu systému až po koordináciu s partnerským inštalatérom vo fáze realizácie. Claudia Pich, hovorkyňa spoločnosti Danube Tower, je veľmi spokojná:
Vykurovací systém funguje hladko. Hoval splnil všetky naše očakávania.
Od uvedenia do prevádzky v októbri 2017 je Hoval zodpovedný za správu a údržbu kotlov. Tu sa osvedčil riadiaci systém TopTronic E, ktorý reguluje využitie dvojkotlov podľa potreby. Prostredníctvom online pripojenia majú technici zákazníckeho servisu možnosť vzdialeného prístupu do systému. A Hoval dokonca špeciálne pre Dunajskú vežu zriadil malý sklad s náhradnými dielmi. Veď viedenská dominanta by mala byť optimálne zásobená.